Skip to main content
Pētnieki tuvplānā

Džeina Mežale ir jaunā pētniece, kura jau studiju laikā aktīvi popularizēja zinātni RSU studentu vidū, rīkojot dažādus zinātnes pasākumus universitātē un ārpus tās. Tieši viņa kopā ar RSU Studējošo pašpārvaldes komandu pārvērta RSU studentu konferenci par ikgadēju starptautisku notikumu un lielāko studentu konferenci Baltijā. Tagad viņa ir RSU Patoloģijas katedras docētāja un doktora studiju programmas Medicīna 3. kursa studente.

Džeina aktīvi strādā starptautiskajā projektā Uz DNS balstīta vēža vakcīnu pētniecības sadarbība (VACTRAIN) un sāks darbu Latvijas Zinātnes padomes finansētajā projektā Jauna pieeja C hepatīta saistīta vēža aktīvai imūnterapijai (LIVE®VAC). Viņa ir līdzautore septiņām starptautiski recenzētām zinātniskajām monogrāfijām angļu valodā, atbilstoši savas disertācijas tēmai sarakstot vienu vai divas nodaļas katrai no šīm grāmatām.

Dzeina_Mezale-00-lead.jpg

Kāpēc pētu?

Mans ceļš zinātnē aizsākās pamatstudiju 3. kursā, kad radās interese par ļaundabīgiem procesiem aknās. Pētījums, kas sākās kā vienkāršs trešā kursa studenta pētnieciskais darbs un pirmā iepazīšanās ar aknu patoloģiju, ir pāraudzis par doktora disertāciju un starptautisku sadarbību ar Zviedrijas, Krievijas, Polijas un Ukrainas pētniekiem. Nu jau astoto gadu manā interešu lokā ir ļaundabīgu aknu audzēju izpēte audu un molekulārā līmenī.

Neviena laba pētījuma rezultāti nenāk bez pūlēm un smaga darba, tomēr ir vieglāk, ja vari strādāt vidē, kur kolēģi ar savu piemēru parāda, ko nozīmē nepadošanās pirmo grūtību priekšā, un tāds noteikti ir Patoloģijas katedras jauno docētāju loks.

Mani vienmēr ir fascinējis, kā pētot nevar sasniegt galējo beigu punktu, jo izpētes procesā, lai ko pētītu, vienmēr parādās aizvien jauni "kāpēc?". Sanāk tāda nemitīga attīstība un pilnveidošanās. Nenoliedzami, mūsdienās ļaundabīgi audzēji ir plaši apskatīti no dažādu medicīnas disciplīnu perspektīvas un veselības aprūpes skatupunkta kopumā, tomēr, redzot nemainīgi lielo saslimušo skaitu, onkoloģija kā pētniecības virziens noteikti ir ar ļoti daudziem aktuāliem un vēl neatbildētiem "kā?" un "kāpēc?".

Dzeina_Mezale-01-lead.jpg

Kāpēc es došos uz RSU starptautisko zinātnisko konferenci?

Reizēm, ilgstoši fokusējoties uz vienu konkrētu pētījuma virzienu, sāk izplūst kopējais skatījums uz lietām un kaut kas paslīd garām, tādējādi starptautiska konference ir lieliska iespēja dzirdēt, ko dara citi, un iepazīties ar pētniekiem no dažādām valstīm vienuviet. Mēs vienmēr lepojamies un esam priecīgi doties uz starptautiskām konferencēm ārpus Latvijas, uzsverot, cik svarīgi ir dibināt jaunus kontaktus un paplašināt savu pētījumu robežas. Šogad RSU piedāvā lielisku iespēju šo starptautisko gaisotni izbaudīt tepat pie mums.

Manā skatījumā nozīmīgu sasniegumu un atklājumu pamatā ir veiksmīga sadarbība. Par šādas veiksmīgas sadarbības rezultātu ar Karolinskas institūtu Zviedrijā, pētot imunizācijas ietekmi uz ļaundabīgu audzēju metastazēšanās procesu aknās, arī stāstīšu, uzstājoties tematiskajā konferencē Digitālā patoloģija.

Kāpēc citiem būtu jādodas uz konferenci?

Pētniecību nevar ielikt mazā, slēgtā kastītē un paturēt sev, ir jādalās ar to, ko zini. Un mūsdienās, kad robežas ir vaļā, dalīšanās un sadarbība ir jēgpilna tad, ja tā notiek starptautiskā līmenī. Īpaši aicinātu jaunos pētniekus būt aktīviem un uzstāties konferencē. Zinātniekiem ar ilgu stāžu pētniecībā tā ir lieliska iespēja dalīties pieredzē, savukārt mums, jaunās paaudzes censoņiem, tas ir ne tikai veids, kā iegūt papildu zināšanas, bet arī lieliska iespēja parādīt, pārbaudīt un pierādīt sevi. Lielākā pievienotā vērtība ir konstruktīvas diskusijas un uzdotie jautājumi pēc uzstāšanās, jo nereti tas ļauj saprast, kurā virzienā turpināt savu pētījumu un ko dari pareizi vai nepareizi. Tiem, kuri ir pašā ceļa sākumā, vieglāk zinātnes ceļu iet kopā ar pieredzējušiem kolēģiem, kurus var satikt konferencēs.