Skip to main content
Pētnieki tuvplānā

Par sevi kā zinātnieku Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta pētnieks Maksims Čistjakovs sācis domāt jau 11. klasē. Toreiz skolā sācis strādāt jauns bioloģijas skolotājs, kas ar savu degsmi un zināšanām ieinteresējis un, kā izrādās, licis pamatus Maksima karjerai. Jauno pētnieku iedvesmoja tieši molekulārā bioloģija, jo ar tās palīdzību var pētīt dažādus molekulāros mehānismus cilvēka organismā un pat meklēt jaunākās zāles un testēt tās.

f64_maksims_cistjakovs_rsu_20181221_7.jpg

Sākumā par viņa izvēli prieku neesot izrādījusi mamma, jo vēlējusies, lai nākotnes profesija būtu it kā ienesīgāka, tādēļ aicinājusi dēlu studēt jurisprudenci vai ekonomiku. Tomēr Maksims bijis nelokāms un pat brīdinājis – ja nesaņems atļauju studēt bioloģiju, iestāsies aktieros. Tas mammu pārliecināja nepretoties dēla izvēlei kļūt par zinātnieku. Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes otrajā kursā Maksims uzzināja par iespēju strādāt RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūtā. Pēc universitātes beigšanas Maksims palicis strādāt institūtā kā pētnieks, ko uzskata par savas dzīves veiksmi un labu iespēju.

Kāpēc pētu?

Ziņkāre un azarts ir dzinējspēki, kuri mudina mani veltīt savu dzīvi zinātnei. Kā jebkuram darbam, arī pētniecībai ir jāpatīk, tā ir jāiemīl, lai panāktu vēlamo rezultātu. Kad nodarbojos ar konkrētiem pētniecības uzdevumiem, man zūd laika izjūta.

Šobrīd man ir divi pētniecības virzieni. Jau kopš sava pirmā kursa darba, kuru īstenoju RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūtā, pētu cilvēka herpes vīrusus, šobrīd herpes vīrusu 6 (HHV-6). Šī tēma ir ļoti plaša un aktuāla, jo līdz dotajam brīdim nav viennozīmīga atbilde par HHV-6 lomu dažādu slimību attīstībā. Mūsu institūts ir vienīgais Latvijā un kopumā mūsu reģionā, kas pēta herpes vīrusus.

Otrs mans pētniecības virziens ir cilvēka papilomas vīruss, ar kura izpēti nodarbojos vairāk nekā piecus gadus. Mani ļoti interesē vīrusi, to ietekme un mijiedarbības mehānismi ar cilvēka organismu. Daudz kas šajā laukā vēl nav atklāts un zināms, tādēļ pētnieki var sniegt lielu ieguldījumu ne tikai zinātnes attīstībā, bet arī praktiskā sabiedrības veselības stiprināšanā un ārstniecības metožu pilnveidošanā.

Mani motivē arī mūsu institūta komanda, jo zinātne ir komandas darbs. Viens pētnieks var radīt ideju, tomēr tās novērtēšana un tālāka izpēte ir vairāku cilvēku panākums.

Kāpēc es iešu uz konferenci?

Konference un gatavošanās tai gan iedvesmo, gan motivē. Vienatnē iespējams lasīt dažādus zinātniskus rakstus, tomēr konference sniedz jaunus kontaktus, idejas un zināšanas. Tā ir iespēja iepazīties ar citiem pētniekiem, uzzināt par viņu darbu, kopīgi novērtēt dažādas idejas, un iespējams izstrādāt tās kādā pētījumā jau pēc konferences.

Kādēļ citiem jāiet?

Konference būs unikāla pētnieku, viņu zinātniskā darba un jaunu ideju tikšanās vieta, kurā katrs dalībnieks varēs smelties sev vajadzīgās zināšanas un prasmes, kā arī kopā ar kolēģiem izvērtēt jaunās idejas. Tā ir ļoti laba iespēja prezentēt sevi kā pētnieku, kā arī iepazīstināt citus ar saviem pētniecības rezultātiem.